Choď na obsah Choď na menu
 


Jedlá z bažanta

5. 2. 2010

Bažant pečený s jablkamiObrázok

1,6 kg očisteného bažanta, mleté čierne korenie, 1 lyžičku soli, 150 g slaniny, 1,5 dl jablkového muštu, 2 lyžice brandy, 25 g teľacieho výpeku, 100 g masla, 800 g jabĺk.

Očistený, na ohni opálený, umytý a osušený bažant sa osolí, okorení, obalí tenkými plátkami slaniny a upevní motúzom. Pripravený bažant sa uloží na pekáč a dá do rúry pomaly piecť. Po 20 minútach sa podleje jablčným muštom, brandy a pečie sa domäkka. Počas pečenia sa polieva vlastnou šťavou. Upečený bažant sa vyberie, do šťavy sa pridá polovica masla, teľací výpek, na osminky nakrájané, olúpané, na masle podusené jablká a spolu sa krátko podusia. Opečený bažant sa po odstránení motúza nakrája na štvrtky a na tanier sa kladie polovica zadnej a prednej štvrtky, polejú sa šťavou a obložia osminkami jablka. Vhodná príloha: rôzne upravené zemiaky.

 

Bažant plnený mäsovou plnkou

1,6 kg očisteného bažanta, 1 lyžičku soli, 200 g bravčového pliecka, 2 krajce sendviča (žemle), 2 lyžice mlieka, 2 vajcia, 100 g šunky, mleté čierne korenie, 50 g slaniny, 3 lyžice masla.

Očistený, na ohni opálený, umytý, osušený a mierne osolený bažant sa naplní pripravenou mäsovou plnkou. Naplnený bažant sa obalí tenkými plátkami slaniny a previaže motúzom. Potom sa vloží do pekáča s maslom a dá do rúry pomaly domäkka piecť. Počas pečenia sa polieva vlastnou šťavou a podľa potreby dolieva vodou. Porcia plneného bažanta sa podáva s plnkou a podlieva šťavou. Plnka: K najemno zomletému bravčovému pliecku s olúpaným sendvičom, navlhčeným mliekom, sa pridajú žĺtky, na drobné kocky nakrájaná šunka, všetko sa osolí, okorení a dobre vymieša. Vhodné prílohy: varené zemiaky s petržlenovou vňaťou, jemnejšie zeleninové šaláty alebo kompót.

 

Bažant na český spôsob

1,6 kg očisteného bažanta, 60 g slaniny, 1 lyžičku soli, 1 cibuľu, 60 g husacej pečene, po 4 zrnká nového a čierneho korenia, 1 lyžičku hladkej múky, 1 čerstvý šampiňón, 1 lyžicu masla.

Očistený, rozmrazený bažant sa opáli nad ohňom, umyje a osuší. Prsia a stehná sa prešpikujú polovičnou dávkou slaniny nakrájanej na prúžky a mierne sa osolia. Na drobné kocky nakrájaný zvyšok slaniny spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou sa opraží na masti. Do základu sa vloží očistená, na rovnomerné plátky nakrájaná husacia pečeň, opečie sa z obidvoch strán a vloží do čistej nádoby. Do základu sa pridá korenie a vloží sa pripravený bažant, zastrekne vodou a vloží do rúry piecť. Počas pečenia sa bažant polieva vlastnou šťavou, ktorá sa dolieva podľa potreby vodou. Dozlata a domäkka upečený bažant sa vyberie a vloží do čistej nádoby. Šťava sa vydusí na tuk, zapráši múkou, krátko opraží a zaleje vodou, zamieša a povarí. Do šťavy sa vložia šampiňóny nakrájané na plátky a podusené na masle, opečená husacia pečeň, krátko sa povarí a dochutí soľou. Na porciu sa podáva štvrtka bažanta, ozdobí sa plátkom opečenej pečene a podleje šťavou so šampiňónmi. Vhodné prílohy: rozlične upravené zemiaky, brusnice alebo kompót.

 


Bažant pečený špikovaný

1,6 kg očisteného bažanta, 60 g slaniny, 1 lyžičku soli, 1 cibuľu, 1 lyžicu masti, po 4 zrnká nového a čierneho korenia, 1 lyžičku hladkej múky, 1 lyžicu masla.

Očistený, rozmrazený bažant sa opáli nad ohňom, umyje a osuší. Prsia a stehná bažanta sa prešpikujú polovičnou dávkou slaniny nakrájanej na tenké prúžky a mäso sa osolí. Zvyšok slaniny, nakrájaný na kocky, spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou sa opraží na rozohriatej masti, pridá sa celé korenie a zastrekne vodou. Pripravený bažant sa vloží do základu a dá sa do rúry upiecť. Počas pečenia sa bažant polieva vlastnou šťavou a podľa potreby sa podlieva vodou. Dozlata upečený, mäkký bažant sa vyberie a vloží do čistej nádoby. Šťava sa vydusí na tuk, zapráši múkou a krátko opraží, zaleje vodou, dobre rozmieša a prevarí. Uvarená šťava sa podľa potreby dochutí soľou a zjemní maslom. Pri podávaní sa bažant rozsekne na štvrtky a podáva sa polovica zo zadnej i prednej časti a podlieva sa šťavou. Vhodné prílohy: rozlične upravené zemiaky, červená kapusta alebo brusnicový kompót

Plnené bažantie prsia

1 kg bažantích pŕs, polovicu lyžičky soli, 100 g teľacieho pliecka, 100 bravčových odrezkov, 2 lyžice brandy, 2 vajcia, 1,5 dl sladkej smotany, zmes divého korenia, 100 g hydinovej pečene, 150 g oravskej slaniny, 150 g cibule, 100 g masla, 1 lyžicu hladkej múky, 1 citrón, 1 dl hovädzieho vývaru, 75 g konzervovanej cibule - perlovky.

Očistené a vykostené bažantie prsia s kožou sa umyjú, osušia a naplnia pod kožou pripravenou plnkou. Naplnené prsia sa obalia do tenkých plátkov slaniny a upevnia sa motúzom. Na masle sa spení nadrobno nakrájaná cibuľa, na ktorú sa uložia plnené prsia, osolia, podlejú časťou vývaru a pod pokrývkou dusia domäkka. Udusené mäso sa vyberie, výpek vydusí na tuk, zapráši múkou, krátko opraží, zaleje vývarom, zamieša a zavarí. Nakoniec sa pridá smotana, povarí, dochutí soľou, citrónovou šťavou a precedí. Do precedenej omáčky sa vložia perlovky a prehrejú. Pri podávaní sa odstráni motúz a prsia sa polejú omáčkou. Plnka: Teľacie pliecko a bravčové odrezky sa zomelú najemno, pridá sa soľ, zmes mletého divého korenia, žĺtky, tretina smotany, na drobné kocky pokrájaná, očistená, blanšírovaná hydinová pečeň a dobre sa zamieša. Vhodná príloha: zemiakové krokety.

 

Bažant na spôsob maďarskej pusty

1,6 g očisteného bažanta, 150 g slaniny, 1 lyžičku soli, mleté čierne korenie, 100 g ryže, 100 g dyňového kompótu, 1 vajce, 0,25 dl brandy, 1,5 dl hovädzieho vývaru, 50 g ríbezľového džemu.

Očistený, na ohni opálený bažant sa umyje a osuší. Pripravený bažant sa naplní plnkou, osolí zvyškom soli, okorení, obalí do tenkých plátkov slaniny a upevní motúzom. Pripravený bažant sa vo vhodnej nádobe vloží do rúry, podleje časťou vývaru a pomaly pečie domäkka. Upečený bažant sa poleje brandy, zapáli a flambuje. Vyberie sa z výpeku, pridá sa ríbezľový džem zmiešaný so zvyškom vývaru a krátko sa povarí. Porcie bažanta s plnkou sa polejú pikantnou šťavou. Plnka: Do uvarenej, vychladnutej ryže sa pridá odkvapkaný, na menšie kocky nakrájaný dyňový kompót (nahradiť sa môže broskyňovým) a vajcia. Plnka sa osolí, okorení a zamieša. Vhodné prílohy: zemiakové krokety alebo pečené zemiaky.


Bažantie prsia s jablkom na rošte

4 bažantie prsia (filé), soľ, mleté biele korenie, 4 plátky jablka, dezertné víno, olej, 8-12 prúžkov anglickej slaniny.

Cez vykostené a kože zbavené bažantie prsia pretiahneme prúžky slaniny, osolíme, okoreníme, potrieme olejom a prudko opečieme po jednej strane. Potom prsia otočíme a priložíme plátky jablka, ktoré sme vopred namočili do dezertného vína s troškou cukru. Zvoľna dohotovíme. Podávame s rôzne upravenými zemiakmi a zeleninou.

Pikantné bažantie prsia

4 bažantie prsia, olivový olej, 1 lyžičku citrónovej kôry, 1 lyžicu majoránu, 1 lyžica tymiánu, mleté čierne korenie, soľ, 2 lyžice masla, 0,8 dl sherry, 0,2 dl koňaku, 3 lyžice brusníc, medovku, 1 lyžicu zeleného korenia.

Do olivového oleja dáme majorán, tymián a citrónovú kôru. Bažantie prsia umyjeme, osušíme, dáme do misky a marinujeme v bylinkovom oleji minimálne 2 hodiny. Vyberieme z marinády a opečieme na panvici, osolíme, okoreníme, vyberieme a uložíme na teplé miesto. Maslo roztopíme v malom hrnci a opečieme v ňom zrnká zeleného korenia. Pridáme sherry, koňak, brusnice a krátko povaríme. Primiešame nasekanú medovku. Prsia servírujeme poliate pripravenou omáčkou.


Plnené bažantie prsia  2 recept

4 prsia z bažanta, slaninu. Plnka: 120 g zaváraných, alebo čerstvých sliviek, 120 g jabĺk, 30 g marhúľ, 60 g orechov, 60 g cibule, soľ, 1/2 lyžičky mletého čierneho korenia. Omáčka: 20 sliviek, 2 lyžice masla, 1 lyžičku hnedého cukru (môže byť aj obyčajný), štipku škorice.

Plnka: slivky, jablká, marhule, orechy a cibuľu posekáme nadrobno, pridáme soľ, mleté čierne korenie, všetko zamiešame a necháme odstáť. Prsia z bažanta nakrájame na 8 plátkov. Naklepeme ich na hrúbku asi 6 mm. Do stredu plátku dáme plnku a prikryjeme druhým plátkom. Slaninu nakrájame na tenké plátky, do ktorých zavinieme plnené prsia, obviažeme kuchárskym motúzom a pečieme v rúre pri teplote 160 stupňov Celzia asi 40 minút. Omáčka: do roztopeného masla vložíme nadrobno pokrájané slivky, osladíme cukrom, ochutíme škoricou a rozvaríme na omáčku. Upečené plnené bažantie prsia necháme odstáť asi 8 minút. Odstránime motúz a nakrájame ich na kolieska. Podávame ich s pečenými zemiakmi alebo zemiakovou kašou, preliate omáčkou.

Pečený bažant s ananásom

1,6 kg očisteného bažanta, 100 g slaniny, 1 lyžičku soli, celé čierne korenie, 200 g ananásu, 1 dl šťavy z ananásového kompótu, 2 cibule, 1 lyžicu masla.

Očistený bažant sa opáli na ohni, umyje a osuší. Potom sa rozdelí na štvrtky, prešpikuje polovicou slaniny nakrájanej na prúžky, osolí, okorení nahrubo rozdrveným čiernym korením, vloží do vhodnej nádoby, zaleje ananásovou šťavou a nechá odležať. Vo vhodnej nádobe sa opraží do sklovita zvyšok slaniny nakrájanej na kocky, pridá sa nadrobno nakrájaná cibuľa, maslo, pridajú sa pripravené porcie bažanta a vloží sa do rúry pomaly piecť domäkka. Počas pečenia sa mäso polieva vlastnou šťavou, podľa potreby sa dolieva vodou a ananásovou šťavou. Pred dopečením sa pridá ananás nakrájaný na kúsky a spolu sa prehreje. Pri podávaní sa porcia pečeného bažanta ozdobí plátkami ananásu a podleje šťavou. Vhodná príloha: rozlične upravené zemiaky.


Vývar z bažanta na francúzsky spôsob

1 očisteného bažanta, 250 g hovädzieho predného mäsa, 500 g hovädzích špikových kostí, 1 l vody, soľ, mleté čierne korenie, 150 g mrkvy, 80 g petržlenu, 80 g kalerábu, 1 cibuľu, 100 g karfiolu, 80 g čerstvého hrášku, 120 g čerstvých šampiňónov, 2 rajčiaky, žemle alebo obdobné množstvo sendviča.

Očistený, vypitvaný, umytý bažant sa nakrája na porcie. Hovädzie mäso sa nakrája na porcie, spolu s umytými špikovými kosťami sa vloží do vhodnej nádoby, zaleje studenou vodou, osolí, pridá sa korenie a nechá zovrieť. Po zovretí sa pena odstráni a pridá sa na rezance nakrájaná mrkva, petržlen, kaleráb, očistená celá cibuľa, rajčiaky a mierne sa varí domäkka. Zároveň sa osobitne vo vode uvarí na ružičky rozobratý karfiol spolu s hráškom a očistenými šampiňónmi rovnakej veľkosti. Mäkké mäso z bažanta a hovädzie mäso sa vložia do (podľa počtu) ohňovzdorných misiek, pridá sa varená zelenina vo vývare so šampiňónmi a zaleje sa precedeným vývarom tak, aby vložka bola pokrytá. Misky sa uložia na plech a v rúre sa nechá variť ešte asi 10 minút. Súčasne s polievkou sa podáva krajec nasucho opečeného sendviča, potretého špikom.

Vývar z bažanta

1 bažanta, 1 l hovädzieho vývaru (voda, 4 kocky), 1 lyžička soli, 50 g koreňovej zeleniny, 1 cibuľu, 2 rajčiaky, celé čierne a nové korenie, borievky, vegetu, petržlenovú vňať.

Očistený, vypitvaný, umytý bažant sa drezíruje a upevní motúzom, osolí, vloží do rúry krátko piecť (môže sa tiež rozsekať na štvrtky a piecť). Pečený bažant sa vloží do vhodnej nádoby, zaleje studeným vývarom a nechá zovrieť. Pridá sa nahrubo rozdrvené korenie, nahrubo nakrájaná cibuľa, nakrájané rajčiaky a pomaly sa varí. Počas varenia sa pridá na hrubé kusy nakrájaná zelenina a spolu sa varí domäkka. Uvarené mäso sa vyberie a vývar sa precedí. Pred podávaním sa podľa potreby dochutí polievkovým korením. Mäso sa oberie, nakrája na rezance a pri podávaní sa vkladá do polievky spolu s najemno nasekanou petržlenovou vňaťou. (Ako ďalšia vložka sa môžu použiť domáce rezance, knedličky zo zverinového mäsa.) Podľa tejto receptúry sa môže pripraviť aj vývar z jarabíc.

Vývar z bažanta so sherry

1 bažanta, 1 l hovädzieho vývaru (voda, 4 kocky), 1 dl sherry, 1 lyžička soli, 50 g koreňovej zeleniny, 1 cibuľu, 2 rajčiaky, celé čierne a nové korenie, borievky, vegetu, petržlenovú vňať, 1 lyžičku masla, 100 g šampiňónov.

Očistený, vypitvaný, umytý bažant sa drezíruje a upevní motúzom, osolí, vloží do rúry krátko piecť (môže sa tiež rozsekať na štvrtky a piecť). Pečený bažant sa vloží do vhodnej nádoby, zaleje studeným vývarom a nechá zovrieť. Pridá sa nahrubo rozdrvené korenie, nahrubo nakrájaná cibuľa, nakrájané rajčiaky a pomaly sa varí. Na masle podusíme na hrubé kusy nakrájanú zeleninu a šampiňóny. Bažant sa varí domäkka. Uvarené mäso sa vyberie a vývar sa precedí. Pred podávaním sa podľa potreby dochutí polievkovým korením. Mäso sa oberie, nakrája na rezance a pri podávaní sa vkladá do polievky spolu s udusenou zeleninou so šampiňónmi, najemno nasekanou petržlenovou vňaťou, 1 až 2 lyžicami sherry. (Ako ďalšia vložka sa môžu použiť domáce rezance, knedličky zo zverinového mäsa.) Podľa tejto receptúry sa môže pripraviť aj vývar z jarabíc.