Choď na obsah Choď na menu
 


Svätohubertské slávnosti v Alekšinciach 2009

9. 9. 2010

Obrázok Dni Svätého Huberta v obci Alekšince 2009            

Bolo to niekedy v lete, r. 1995, keď sme sa  s našimi členmi PZ navštívili dedinku Antol, dnes už s pôvodným menom sv. Anton, ktorá sa nachádza v blízkosti Banskej Štiavnice. K návšteve tejto obce nás inšpirovali veľké celoslovenské slávnosti Svätohubertských dní, ktoré organizovalo Poľovnícke múzeum v spolupráci zo Slovenským poľovníckim zväzom. Na tomto podujatí sa zúčastňujeme každoročne v hojnom počte. Tento rok sme sa rozhodli s našimi členmi PZ Alekšince a p. farárom M. Uvačkom, že takéto podujatie, aj keď skromné spravíme aj my. Patrónom poľovníkov je sv. Hubert.

Historické pramene uvádzajú, že sv. Hubert sa narodil v r. 670 n. l. ako syn Akvitánskeho vojvodu Bertranda. Už v mladom veku si vášnivo obľúbil lov, ktorý sa mu neskoršie stal náruživou zábavou. Popri love sa oddával aj márnotratným radovánkam a viedol pomerne roztopašný život. Na jednej poľovačke na veľký piatok uháňal za jeleňom, ktorý sa mu však stratil z dohľadu. Pri stopovaní mu jeleň vybehol z húštiny a medzi parohami Obrázok mal kríž, ktorý tak žiaril, že zatienil aj slnko. Hubert s úžasom klesol na kolená. Z kríža k nemu prehovoril ukrižovaný a vyčítal mu jeho hriešny život. Potom sa jeleň stratil v húštine. Hubert sa cestou domov pod dojmom zážitku odobral k biskupovi Lambrechtovi, dal sa na pokánie a po smrti svojej manželky vstúpil do rehole. Neskôr sa stal biskupom. Zomrel v r. 728 a je pochovaný v Ausine. Pre svoj zbožný život ho v 8. st. vyhlásili za svätého a od r. 1170 sa stal patrónom poľovníkov. Jeho pamiatku si svet pripomína 3. novembra.

 Obrázok Prvá slávnosť  sv. Huberta v našej obci konala 12.- 13. septembra 2009. Išlo o spojenie kultúrno –zábavného programu a duchovnej myšlienky (sv. omša). V sobotu o 14.00 hod. sa na miestnom kynologickom areáli začalo slávnostné otvorenie za prítomnosti členov SPZ, miestneho PZ, starostu obce a iných pozvaných hostí. Začiatok programu patril odbornej prednáške o sokoliarstve s p. Ing. Andrejom Jahnátkom. Deti mohli  uvidieť orla skalného a sokola. V areáli si návštevníci a hlavne deti mohli vyskúšať streľbu z luku a kuše na terč, jazdu na poníkoch.  Mládež a dospelí súťažili v streľbe zo vzduchovky a silu si mohli vyskúšať v hádzaní flinty do žita. V podvečer do tanca hrala dychová hudba Kvintet do neskorých večerných hodín. Pre labužníkov bol pripravený pravý poľovnícky guláš, rybie  a iné špeciality poľovníckej kuchyne.Obrázok

V nedeľu sa konala slávnostná Svätohubertská omša, ktorá sa niesla v duchu poďakovania  za úrodu a dary prírody, ktorú nám náš stvoriteľ daroval. K oltáru sme priniesli obetné dary  ktoré nám prináležia ako bažantov, kačice, ryby a srnca. Trubačky z vysokej školy lesníckej umocnili slávnostnú atmosféru na lesných rohoch. Po sv. omši sme sa presunuli spolu s manželkami a pozvanými hosťami na slánostný obed.

Domnievame sa, že táto akcia oslovila väčšinu z Vás a túžime po tom, aby sa stala peknou obecnou tradíciou.

Záverom by sme chceli nadviazať na myšlienku z kázne p. farára očami nás poľovníkov: právom a povinnosťou poľovníkov je starať sa o prírodu. Niekedy si ale neuvedomujeme, že ľudia v prírode zanechávajú nezmazateľnú stopu. Príroda už nie je schopná sa sama regenerovať, preto by sme ju mali  spoločnými silami chrániť a zveľaďovať pre budúce generácie.         

Za ochranu prírody a voľne žijúcej zveri Vám ďakujú poľovníci PZ Alekšince.

 Lesu a lovu zdar.

Pre spustenie videa klikni sem

Obrázok